1st European Rogaining Championships - Results

1st European Rogaining Championships
Russia, Perm, 16 -17 August 2003

  Surname, name Category Country City, town Number Time of finish Control Score MJ MO MV MSV WJ WO WV WSV XJ XO XV XSV
1 Boranek Petr
Seidl Miroslav
MO Czech
Czech
Praha
Praha
54 21:27:00 45 2250   1                    
2 Anatoly Osokin
Andrey Lipin
Vitaly Mazunin
MV Russia
Russia
Solikamsk
Solikamsk
Solikamsk
73 23:36:00 45 2250   2 1                  
3 Konstantin Volodin
Sergey Yashchenko
MO Russia
Russia
Moscow
Moscow
58 22:50:00 44 2200   3                    
4 Igor Kryukov
Ivan Beklemyshev
MO Russia
Russia
Perm
Perm
64 23:35:00 44 2200   4                    
5 Gennady Nogovitsin
Vladimir Mazanov
MSV Russia
Russia
Perm
Perm
75 23:51:00 41 2050   5 2 1                
6 Nikolai Mironov
Olga Tvorogova
XO Russia
Russia
Nizhniy Novgorog
Nizhniy Novgorog
56 23:53:00 40 2000                   1    
7 Natalia Kopylova
Alexey Gorodilov
XO Russia
Russia
Lysva
Lysva
52 23:08:00 39 1950                   2    
8 Ivan Rumyantsev
Gennady Stupnikov
MO Russia
Russia
Perm
Perm
70 23:09:00 39 1950   6                    
9 Vladimir Levitsky
Andrey Putilov
Alexey Samoilov
MV Russia
Russia
Russia
Perm
Perm
Perm
76 22:33:00 36 1800   7 3                  
10 Siegfried Opetnik
Peter Stuck
MV Austria
Austria
Bleiburg
Eberndorf
51 23:10:00 34 1700   8 4                  
11 Elena Bondar
Inna Zhabreeva
WO Russia
Russia
Novouralsk
Novouralsk
57 23:35:00 34 1700           1            
12 Evgeniy Ragozin
Sergey Smaznev
MO Russia
Russia
Omsk
Omsk
46 23:07:00 33 1650   9                    
13 Alfred Gover
Timofey Gover
MO Russia
Russia
Perm
Perm
67 24:08:00 33 1642   10                    
14 Vladimir Gusyatnikov
Nikolai Tikhonov
MO USA
Russia
San Francisco
Moscow
59 22:45:00 32 1600   11                    
15 Alexander Yakimov
Tatiana Yakimova
XO Russia
Russia
Perm
Perm
77 23:57:00 31 1550                   3    
16 Pekka Syvatera
Hille Syvatera
XSV Finland
Finland
Huvilammenraitti
Huvilammenraitti
50 23:30:00 28 1400                   4 1 1
17 Valery Syropyatov
Igor Talyzin
MO Russia
Russia
Perm
Perm
45 23:41:00 26 1300   12                    
18 Evgeniy Naberuhin
Oleg Levshonkov
Andrey Budyukov
MJ Russia
Russia
Russia
Perm
Perm
Perm
80 23:58:00 25 1250 1 13                    
19 Roman Kamenskih
Roman Gilmanov
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
42 23:10:00 24 1200 2 14                    
20 Alexander Vershinin
Ludmila Burakova
XV Russia
Russia
Perm
Perm
78 24:17:00 24 1183                   5 2  
21 Sergei Makarov
Yuriy Gnatenko
MO Russia
Russia
Perm
Perm
65 23:38:00 23 1150   15                    
22 Zoya Schenina
Alexandera Dolganova
WSV Russia
Russia
Perm
Perm
69 24:11:00 23 1139           2 1 1        
23 Vasiliy Sentyabov
Alexander Kiselev
MSV Russia
Russia
Perm
Perm
71 23:30:00 22 1100   16 5 2                
24 Olga Ivashchenko
Elena Budyukova
Darina Ivashchenko
WO Russia
Russia
Russia
Perm
Perm
Perm
79 22:37:00 20 1000           3            
25 Vladimir Melekhin
Vladimir Nevolin
MJ Russia
Russia
Alexandrovsk
Alexandrovsk
48 23:27:00 20 1000 3 17                    
26 Anton Zavyalov
Anton Kamenskih
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
41 23:28:00 20 1000 4 18                    
27 Maryia Politova
Stanislav Nevolin
XJ Russia
Russia
Perm
Perm
66 22:35:00 18 900                 1 6    
28 Natalya Fedotova
Julia Kuznetsova
WO Russia
Russia
Perm
Perm
72 23:00:00 18 900           4            
29 Olga Mahovik
Natalia Sazonov
WO Russia
Russia
Perm
Perm
55 23:48:00 18 900           5            
30 Nikolay Glukhov
Vladislav Tarasov
MSV Russia
Russia
Perm
Perm
68 23:47:00 17 850   19 6 3                
31 Dmitry Oshchepkov
Renat Ibragimov
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
60 21:16:00 16 800 5 20                    
32 Svetlana Volkova
Yuriy Polovnikov
XO Russia
Russia
Perm
Alexandrovsk
53 22:43:00 16 800                   7    
33 Lyubov Zotina
Alevtina Fedorenchik
WV Russia
Russia
Perm
Perm
74 16:20:00 13 650           6 2          
34 Stanislav Kuchynskiy
Yuriy Yakovlev
MSV Russia
Russia
Perm
Perm
47 23:59:00 13 650   21 7 4                
35 Anatoly Kozhevnikov
Anna Kozhevnikova
XSV Russia
Russia
Perm
Perm
49 23:59:00 11 550                   8 3 2
36 Artem Skindirev
Sergey Maltsev
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
61 24:29:00 9 421 6 22                    
37 Ivan Shopyrev
Denis Mekhonoshin
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
62 24:29:00 9 421 7 23                    
38 Alexander Tiunov
Alexander Korobeynikov
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
44 16:29:00 8 400 8 24                    
39 Dmitry Smovdorenko
Vadim Kharin
MJ Russia
Russia
Perm
Perm
43 20:53:00 5 250 9 25                    
40 Andrey Ryazanov
Valentina Murashova
XJ Russia
Russia
Perm
Perm
63 20:56:00 5 250                 2 9